2023 Tapu Harcı Ne Kadar Oldu?

2023 Tapu Harcı Ne Kadar Oldu?

2023 Tapu Harcı Ne Kadar Oldu?

Tapu Devir Ücreti Nedir? Gayrimenkul (Tuzla konut, arazi, arsa, işyeri, arsa vb.) satış işlemleri esnasında hem alıcı hem de satıcının devlete ödediği tapu devir ücretlerinin varlığı söz konusudur. Tapu devir ücreti veya diğer adıyla tapu harcı satışı devri gerçekleştirilen gayrimenkulün tapu dairesinde gösterilen bedelinin %4’ü olarak hesaplanır.

2023 Tapu Harcı (Masrafı) Ne Kadar Oldu?


İş yeri ve konut almak isteyen kişileri en fazla düşündürmekte olan konuların başında tapu harcı (masrafı) gelmektedir. Konut alma arzusunda olan bireyler 2023 yılında tapu harcı (masrafı) ne kadar? Sorusunun yanıtını büyük bir ciddiyetle araştırmaktadır. Tapu harcı bütün gayrimenkul unsurları için tapuda beyan edilmiş durumda olan satış tutarının % 2 oranındadır. Diğer bir ifade ile ilgili gayrimenkulün tapuda beyan edilmiş olan ücretinin yüzde 4'ü kadar ödenme durumu söz konusudur.

Gayrimenkul alım satım sürecinde tapu harcının haricinde bir de 2023 yılı için 1.298,5 TL tutarında döner sermaye kaleminin de tahsil edilme durumu söz konusudur. Tapu harcının (masrafının) nasıl hesaplanacağı da ayrı bir merak konusudur. Tapu harcının yüzde 2'sini alıcı diğer yüzde 2'sini ise satıcı ödeyeceği duruma göre hesaplama yapılacak olur ise, tapuda 100 bin lira satış tutarı beyan edilmiş olan bir gayrimenkulün 2 bin lira olan kısmını alıcının, diğer 2 bin liralık kısmının da satıcının ödemesinin gerekliliği söz konusudur. Yani toplam olarak yüzde 4'e denk gelmekte olan 4 bin liralık ödeme yapılmasının gerekliliği söz konusudur.

+27 Yıllık deneyim ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.